Uprawnienia dla pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności

W celu korzystania z niżej wymienionych uprawnień pracownik zobowiązany jest do przedłożenia w Dziale Spraw Pracowniczych i Administracyjnych IFJ PAN orzeczenia o stwierdzonym stopniu niepełnosprawności (umiarkowanym lub znacznym).

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na pełen etat nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona (bez względu na stopień niepełnosprawności) w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych.

Osoby niepełnosprawne (jeśli wyrażą na to zgodę) mogą być zatrudnione w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, natomiast osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności mogą pracować dłużej niż 7 godz. na dobę i 35 godz. tygodniowo tylko w przypadku gdy:

  • są zatrudnione przy pilnowaniu,
  • na ich wniosek, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tymi osobami wyrazi na to zgodę. Koszt wykonywania badań ponosi pracodawca.

Stosowanie skróconych norm czasu pracy wobec osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może powodować obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości.

Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi, który zaliczony został do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i wynosi 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Pracownik nabywa prawo do korzystania z dodatkowego urlopu po raz pierwszy po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności (okresy zatrudnienia podlegają sumowaniu)

Prawo do płatnej przerwy w pracy, wliczanej do czasu pracy trwającej co najmniej 15 minut (praca powyżej 6 godzin dziennie).

Osoba niepełnosprawna, bez względu na stopień niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas takiej dodatkowej przerwy wynosi 15 minut i również jest wliczany do czasu pracy. Prawo do dodatkowej przerwy przysługuje od dnia przedłożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje zwolnienie od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

  • w wymiarze do 21 dni roboczych, w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku. Podstawą udzielenia powyższego zwolnienia jest wniosek lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną, o skierowanie na turnus rehabilitacyjny, w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Łączny wymiar dodatkowego urlopu i zwolnienia od pracy udzielonego w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Przydatne informacje

Dodatkowe uprawnienia pracownika niepełnosprawnego - materiał informacyjny Państwowej Inspekcji Pracy

Przepisy prawa

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym

Asystent Osoby Niepełnosprawnej
Łukasz Stan

tel.: 8493, 533308654
e-mail: lukasz.stan@ifj.edu.pl