W celu korzystania z niżej wymienionych uprawnień pracownik zobowiązany jest do przedłożenia w Dziale Spraw Pracowniczych i Administracyjnych IFJ PAN orzeczenia o stwierdzonym stopniu niepełnosprawności (umiarkowanym lub znacznym).
Czas pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na pełen etat nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona (bez względu na stopień niepełnosprawności) w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych.
Osoby niepełnosprawne (jeśli wyrażą na to zgodę) mogą być zatrudnione w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, natomiast osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności mogą pracować dłużej niż 7 godz. na dobę i 35 godz. tygodniowo tylko w przypadku gdy:
Stosowanie skróconych norm czasu pracy wobec osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może powodować obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości.
Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi, który zaliczony został do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i wynosi 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Pracownik nabywa prawo do korzystania z dodatkowego urlopu po raz pierwszy po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności (okresy zatrudnienia podlegają sumowaniu)
Prawo do płatnej przerwy w pracy, wliczanej do czasu pracy trwającej co najmniej 15 minut (praca powyżej 6 godzin dziennie).
Osoba niepełnosprawna, bez względu na stopień niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas takiej dodatkowej przerwy wynosi 15 minut i również jest wliczany do czasu pracy. Prawo do dodatkowej przerwy przysługuje od dnia przedłożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje zwolnienie od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
Łączny wymiar dodatkowego urlopu i zwolnienia od pracy udzielonego w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Dodatkowe uprawnienia pracownika niepełnosprawnego - materiał informacyjny Państwowej Inspekcji Pracy
tel.: 8493, 533308654
e-mail: lukasz.stan@ifj.edu.pl